
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.4902 mm |
| Width | 7.5946 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Features | OCP, OTP, UVLO |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 days ago) |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Max Output Current | 100 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Switching Frequency | 180 MHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 290 mA |
| Isolation Voltage | 2.5 kV |
| Efficiency | 34 % |
| Voltage - Output 1 | 5 V |
| Schedule B | 8543709655 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 days ago) |
| Topology | Buck |
| Quiescent Current | 4 mA |
Stock: 750
Distributors
pcbx
Unit Price$4.59922
Ext.Price$4.59922
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.59922 | $4.59922 |
| 10 | $4.35810 | $43.58100 |
| 25 | $4.27755 | $106.93875 |
| 50 | $4.19849 | $209.92450 |
| 100 | $4.12089 | $412.08900 |
| 300 | $4.04473 | $1213.41900 |
| 500 | $3.97005 | $1985.02500 |
